Միշտ մեր սրտում - Նորություններ | «Այբ» կրթական հիմնադրամ
Խոր վշտով հայտնում ենք, որ կյանքից հեռացել է սիրելի ուսուցիչ, գործընկեր ու գիտնական Գագիկ Գրիգորյանը: Մարդ, ով մեծ ներդրում ունի մեր երկրի կրթության ու գիտության զարգացման մեջ: Մարդ, առանց որի չէր լինի «Այբ»-ը՝ Հայաստանում կրթության նոր որակ ու կրթական աննախադեպ շարժում, որը վերափոխել է բազմաթիվ աշակերտների, գործընկերների ու ընկերների կյանքը:
Գագիկ Գրիգորյանի ազդեցությունը, նվիրյալ աշխատանքն ու կրթության նկատմամբ կրքոտ վերաբերմունքն էր, որ «Այբ»-ի համահիմնադիրներին միավորեց «Այբ» գաղափարի շուրջ՝ նպատակ ունենալով ստեղծելու Հայաստանում համաշխարհային մակարդակով մրցունակ կրթական համակարգ՝ հիմնված քննադատական մտածողության, նորարարության և ստեղծարարության վրա: Այս սկզբունքներով էր Գագիկ Վարդանիչը գիտությամբ ոգեշնչում ու կրթությամբ վարակում իր աշակերտներին: Ու այդ սկզբունքներով էին ոգեշնչված «Այբ»-ի հիմնադիրները, երբ ձևավորեցին ու կյանքի կոչեցին «Այբ» կրթական շարժման տեսլականն ու նպատակը՝ որպես երախտագիտություն իրենց կյանքում և կայացման մեջ սիրելի ուսուցչի՝ Գագիկ Վարդանիչի ներդրման:
Գագիկ Գրիգորյանը «Այբ»-ի հիմքերում է ամենասկզբից, երբ 2008-ին միացավ հիմնադրամի թիմին՝ մասնակցելով կրթական նորարար նախագծերի մշակման աշխատանքներին, իսկ 2011-ից՝ «Այբ» դպրոցի հիմնադրման օրվանից առ այսօր դասավանդում էր նաև դպրոցում՝ շարունակելով կրթել և գիտությամբ ոգեշնչել «Այբ»-ի արդեն 11-րդ սերնդին, ընդհանուր՝ շուրջ 500 աշակերտների:
Նա նաև 2008 թվականից «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող «Կենգուրու» միջազգային մրցույթի լիազոր ներկայացուցիչն էր Հայաստանում։ Նրա շնորհիվ է մրցույթը եկել Հայաստան ու Արցախ և ստեղծել մի մեծ մաթեմատիկական շարժում՝ 445 152 մասնակիցներով:
Գագիկ Գրիգորյանը ոչ միայն նվիրյալ ուսուցիչ էր, այլև գիտնական, ում ներդրումը հայկական կրթական համակարգում անգնահատելի մեծ է: Նա ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու է։ Ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտը, միջազգային օլիմպիադաների ժյուրիի անդամ էր և ֆիզիկայի օլիմպիադաների հայաստանյան թիմերի ղեկավարը։ Նրա ղեկավարությամբ Հայաստանը նվաճել է ֆիզիկայի միջազգային օլիմպիադաների տասնյակ մեդալներ: Գագիկ Գրիգորյանը 1983 թվականից աշխատում էր նաև Ֆիզմաթ դպրոցում որպես ֆիզիկայի ուսուցիչ և գիտաշխատող: Հեղինակ և համահեղինակ է 35 գիտական հոդվածի և 30-ից ավելի դասագրքերի ու ուսումնական ձեռնարկի:
Գագիկ Գրիգորյանը իրական մարմնավորումն էր այն արժեքների, որոնց հիման վրա ստեղծվել ու որոնցով առաջնորդվում է «Այբ»-ը: Նա ոգեշնչում է մեզ բոլորիս մեր բոլոր գործերում ձգտելու գերազանցության, և նրա ժառանգությունը կշարունակի լուսավորել հայկական կրթական համակարգը:
Հանգչե՛ք խաղաղությամբ, սիրելի՛ Գագիկ Վարդանիչ։ Ձեր գործն անմահ է, քանզի Ձեր աշակերտները կփայփայեն ու վառ կպահեն կրթության ջահը: Ցավակցություն ու զորակցություն ենք հայտնում Գրիգորյան ընտանիքին և հարազատներին ու կիսում մեծ կորստի ծանր վիշտը:

Всегда в наших сердцах! - Новости | Образовательный фонд «Айб»
С глубокой скорбью сообщаем, что ушел из жизни наш любимый учитель, коллега и ученый Гагик Григорян. Человек, который внес большой вклад в развитие образования и науки нашей страны. Человек, без которого не было бы «Айб», нового качества образования и беспрецедентного образовательного движения в Армении, изменившего жизни многих учеников, коллег и друзей.
Именно влияние Гагика Григоряна, его самоотверженная работа и страсть к образованию объединили соучредителей «Айб» вокруг идеи «Айб», стремящейся создать в Армении глобально конкурентоспособную систему образования, основанную на критическом мышлении, инновациях и креативности. Этими принципами Гагик Варданыч вдохновлял своих учеников на науку и заражал их образованием. Именно этими принципами были вдохновлены основатели «Айб», когда создавали и претворяли в жизнь видение и цель образовательного движения «Айб», как благодарность за вклад в их жизнь и в пути самореализации их любимого учителя Гагика Варданыча.
Гагик Григорян стоял у истоков «Айб» с самого начала. Он присоединился к команде основателей в 2008 году, участвуя в разработке инновационных образовательных проектов, а с 2011 года, со дня основания школы «Айб», также преподавал в школе, продолжая воспитывать и вдохновлять наукой уже 11-е поколение «Айб», в общей сложности около 500 учеников.
С 2008 года он также был уполномоченным представителем международного конкурса «Кенгуру» в Армении, организованного Образовательным фондом «Айб». Благодаря ему конкурс пришел в Армению и Арцах и породил большое математическое движение с 445 152 участниками.
Гагик Григорян был не только преданным своему делу учителем, но и ученым, чей вклад в систему образования Армении неоценим. Он кандидат физико-математических наук. Он окончил Московский физико-технический институт, входил в состав жюри международных олимпиад и возглавлял армянские команды олимпиад по физике. Под его руководством Армения завоевала десятки медалей на международных олимпиадах по физике. С 1983 года Гагик Григорян работал в Физмат школе учителем физики и научным сотрудником. Он автор и соавтор 35 научных статей и более 30 учебников и методических пособий.
Гагик Григорян был настоящим воплощением ценностей, на основе которых создавался и руководствуется «Айб» по сей день. Он вдохновляет всех нас стремиться к совершенству во всем, что мы делаем. Его наследие будет и впредь освещать систему образования Армении.
Покойтесь с миром, дорогой Гагик Варданыч. Ваша заслуга бессмертна, ибо Ваши ученики будут лелеять и сохранять горящий факел знаний и образования. Выражаем свои глубокие соболезнования и поддержку родным и близким Григоряна и разделяем скорбь и горечь утраты.