Կրթական հնարավորությունների բազմապատկում. ForMath մրցույթն ունի հաղթող - Նորություններ | «Այբ» կրթական հիմնադրամ
• Կրթական հնարավորությունների բազմապատկում. ForMath մրցույթն ունի հաղթող
Կրթական հնարավորությունների բազմապատկում. ForMath մրցույթն ունի հաղթող
17 մարտի / 2023
«Այբ» կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կայացավ կրթական ու բարեգործական երկրորդ ForMath-ը։ Կրթական հնարավորությունները բազմապատկելու կարգախոսով մրցույթն այս տարի մաթեմատիկայի շուրջ միավորել էր Հայաստանում գործող առաջատար հինգ ընկերությունների՝ «Կոնվերս բանկ»-ի, Team Telecom Armenia-ի, «Թել-Սել»-ի, «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի թիմերին և «Քան» ակադեմիայի հայաստանյան գրասենյակի տեղայնացնողների թիմին։ Հինգ փուլերի արդյունքում հաղթող ճանաչվեց մրցույթը հյուրընկալած «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերության թիմը, որը եզրափակիչում միավորներով գերազանցեց Team Telecom-ի թիմին։
ForMath-ի նպատակն է բնագիտամաթեմատիկական առարկաների ու կրթության կարևորության շուրջ միավորել Հայաստանում գործող այն կազմակերպություններին, որտեղ ոլորտային, մասնագիտական ու համընդհանուր զարգացման համար մաթեմատիկական գիտելիքն առանցքային է, և միասնական ներդրում ունենալ ՀՀ-ում և Արցախում հայալեզու որակյալ կրթական ռեսուրսներն անվճար հասանելի դարձնելու գործում։
Մասնակից թիմերի անդամավճարներն ամբողջությամբ ուղղվում են միջազգային խոշորագույն առցանց կրթական շտեմարանի՝ «Քան» ակադեմիայի կրթական որակյալ նյութերի տեղայնացմանը, որով 2017-ից ի վեր զբաղվում է «Այբ» կրթական հիմնադրամը։
Հարթակի նյութերը հայերեն են, անվճար և համապատասխանեցված են ՀՀ կրթական պետական չափորոշչին՝ ապահովելով ուսումնառության շարունակականությունը բոլորի համար և ամենուրեք։ Սա հատկապես կարևոր է երեխաների կրթական իրավունքը խախտող արտակարգ այնպիսի իրավիճակներում, ինչպիսիք են համավարակը, պատերազմը կամ շրջափակումը։
Մրցույթի մասնակիցներին ուղղված խոսքում հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը նշել է․ «Ձեր աջակցությամբ և մասնակցությամբ դուք նպաստում եք «Քան» ակադեմիայի հայալեզու հարթակում ևս մեկ բաժնի տեղայնացմանը։ Դուք նվիրում եք հնարավորություն ո՛չ միայն երեխաներին, այլև ուսուցիչներին՝ օգտվելու անվճար ու որակյալ կրթական բովանդակությունից՝ անկախ գտնվելու վայրից, հնարավորություն՝ ցանկացած տարիքում ինքնակրթվելու, սովորելու և խաղալու։ Սա յուրահատուկ բարեգործություն է, որը յուրաքանչյուրն անում է իր գիտելիքով, մասնակցությամբ և ներդրումով»։
Առաջին ForMath-ը կայացել էր 2021-ին՝ ներգրավելով հիմնականում ՏՏ ոլորտը ներկայացնող 8 կազմակերպությունների։ Մրցույթի արդյունքում հավաքված գումարով տեղայնացվել է մաթեմատիկայի ավելի քան 65 տեսանյութ, որոնք այսօր անվճար հասանելի են «Քան» ակադեմիայի հայալեզու հարթակում բոլոր սովորողների, ծնողների և ուսուցիչների համար։

Умножение образовательных возможностей: у конкурса ForMath есть победитель - Новости | Образовательный фонд «Айб»
• Умножение образовательных возможностей: у конкурса ForMath есть победитель
Умножение образовательных возможностей: у конкурса ForMath есть победитель
17 марта / 2023
По инициативе Образовательного фонда «Айб» состоялся второй образовательно-благотворительный конкурс ForMath. В этом году конкурс под девизом «Умножение образовательных возможностей» объединил вокруг математики команды пять ведущих компаний, действующих в Армении, — Converse Bank, Team Telecom Armenia, Telcell, SoftConstruct — и команду локализаторов Армянского офиса Академии Хана. По итогам пяти туров победителем была признана команда компании SoftConstruct, которая приютила у себя мероприятие, обыграв в финале команду Team Telecom.
Цель конкурса ForMath — объединить вокруг естественно-математических предметов и важности образования действующие в Армении организации, где математические знания являются ключевыми для отраслевого, профессионального и всеобщего развития, и внести совместный вклад в предоставление бесплатных качественных обучающих ресурсов на армянском языке в РА и Арцахе.
Членские взносы компаний-участников полностью направятся на процесс локализации качественных учебных материалов крупнейшей международной онлайн-образовательной платформы Академии Хана, чем с 2017 года занимается Образовательный фонд «Айб».
Материалы на платформе на армянском языке, бесплатны и адаптированы к государственному образовательному стандарту РА, обеспечивая непрерывность образования для всех и везде. Это особенно важно в чрезвычайных ситуациях, нарушающих право детей на образование, таких как эпидемии, войны или блокады.
В своем обращении к участникам конкурса Сона Кошецян, исполнительный директор Образовательного фонда, отметила: «С вашей поддержкой и участием вы способствуете локализации еще одного раздела на армяноязычной платформе Академии Хана. Вы даете возможность доступа к бесплатному и качественному образовательному контенту не только детям, но и учителям, независимо от местонахождения, даете возможность заниматься самообразованием, учиться и играть в любом возрасте. Это уникальная благотворительность, которую каждый делает своими знаниями, участием и вкладом».
Первый ForMath состоялся в 2021 году. В нем приняли участие 8 ведущих компаний, в основном представляющих ИТ-отрасль. На средства, собранные в результате конкурса, было локализовано 65 математических видеороликов, которые сегодня доступны всем учащимся, родителям и учителям на армяноязычной платформе Академии Хана.