Կրթական հնարավորությունների բազմապատկում. ForMath մրցույթն ունի հաղթող - Նորություններ | «Այբ» կրթական հիմնադրամ
• Կրթական հնարավորությունների բազմապատկում. ForMath մրցույթն ունի հաղթող
Կրթական հնարավորությունների բազմապատկում. ForMath մրցույթն ունի հաղթող
17 մարտի / 2023
«Այբ» կրթական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կայացավ կրթական ու բարեգործական երկրորդ ForMath-ը։ Կրթական հնարավորությունները բազմապատկելու կարգախոսով մրցույթն այս տարի մաթեմատիկայի շուրջ միավորել էր Հայաստանում գործող առաջատար հինգ ընկերությունների՝ «Կոնվերս բանկ»-ի, Team Telecom Armenia-ի, «Թել-Սել»-ի, «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի թիմերին և «Քան» ակադեմիայի հայաստանյան գրասենյակի տեղայնացնողների թիմին։ Հինգ փուլերի արդյունքում հաղթող ճանաչվեց մրցույթը հյուրընկալած «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերության թիմը, որը եզրափակիչում միավորներով գերազանցեց Team Telecom-ի թիմին։
ForMath-ի նպատակն է բնագիտամաթեմատիկական առարկաների ու կրթության կարևորության շուրջ միավորել Հայաստանում գործող այն կազմակերպություններին, որտեղ ոլորտային, մասնագիտական ու համընդհանուր զարգացման համար մաթեմատիկական գիտելիքն առանցքային է, և միասնական ներդրում ունենալ ՀՀ-ում և Արցախում հայալեզու որակյալ կրթական ռեսուրսներն անվճար հասանելի դարձնելու գործում։
Մասնակից թիմերի անդամավճարներն ամբողջությամբ ուղղվում են միջազգային խոշորագույն առցանց կրթական շտեմարանի՝ «Քան» ակադեմիայի կրթական որակյալ նյութերի տեղայնացմանը, որով 2017-ից ի վեր զբաղվում է «Այբ» կրթական հիմնադրամը։
Հարթակի նյութերը հայերեն են, անվճար և համապատասխանեցված են ՀՀ կրթական պետական չափորոշչին՝ ապահովելով ուսումնառության շարունակականությունը բոլորի համար և ամենուրեք։ Սա հատկապես կարևոր է երեխաների կրթական իրավունքը խախտող արտակարգ այնպիսի իրավիճակներում, ինչպիսիք են համավարակը, պատերազմը կամ շրջափակումը։
Մրցույթի մասնակիցներին ուղղված խոսքում հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը նշել է․ «Ձեր աջակցությամբ և մասնակցությամբ դուք նպաստում եք «Քան» ակադեմիայի հայալեզու հարթակում ևս մեկ բաժնի տեղայնացմանը։ Դուք նվիրում եք հնարավորություն ո՛չ միայն երեխաներին, այլև ուսուցիչներին՝ օգտվելու անվճար ու որակյալ կրթական բովանդակությունից՝ անկախ գտնվելու վայրից, հնարավորություն՝ ցանկացած տարիքում ինքնակրթվելու, սովորելու և խաղալու։ Սա յուրահատուկ բարեգործություն է, որը յուրաքանչյուրն անում է իր գիտելիքով, մասնակցությամբ և ներդրումով»։
Առաջին ForMath-ը կայացել էր 2021-ին՝ ներգրավելով հիմնականում ՏՏ ոլորտը ներկայացնող 8 կազմակերպությունների։ Մրցույթի արդյունքում հավաքված գումարով տեղայնացվել է մաթեմատիկայի ավելի քան 65 տեսանյութ, որոնք այսօր անվճար հասանելի են «Քան» ակադեմիայի հայալեզու հարթակում բոլոր սովորողների, ծնողների և ուսուցիչների համար։

Multiplying Educational Opportunities: The ForMath Competition Has a Winner - News | Ayb Educational Foundation
• Multiplying Educational Opportunities: The ForMath Competition Has a Winner
Multiplying Educational Opportunities: The ForMath Competition Has a Winner
17 March / 2023
The second educational and charitable ForMath competition took place at the initiative of the Ayb Educational Foundation. This year, this mathematics and logic competition had the motto "Multiplying Educational Opportunities" and brought together the teams of five leading companies operating in Armenia—Converse Bank, Team Telecom Armenia, Telcell, and SoftConstruct—and the team of localizers of Khan Academy Armenia. Based on the results of five rounds, the SoftConstruct team, which hosted the event, was declared the winner, beating the Team Telecom team in the final.
The competition aims to unite Armenia-based organizations, whose sectoral, professional and general development is based on mathematics, around natural sciences and around the importance of education itself, and to make a joint contribution to the provision of free quality learning resources in Armenian in the Republic of Armenia and Artsakh.
The membership fees of the participating teams will be fully directed to the localization of high-quality learning materials of Khan Academy, the largest international online educational platform, which the Ayb Educational Foundation has been doing since 2017.
The content on the platform is in Armenian, is free of charge and is aligned with the RA state educational standards, ensuring continuity of education for everyone and everywhere. This is especially important in emergencies where children’s right to education is violated, such as epidemics, wars or blockades.
In her address to the participants of the competition, Sona Koshetsyan, Executive Director of the Foundation, noted, “With your support and participation, you contribute to the localization of one more section on the Armenian-language platform of the Khan Academy. You are giving the opportunity to access free and high-quality educational content not only to children but also to teachers regardless of location; you are giving the opportunity to self-educate, learn and play at any age. This is a unique charity, which everyone does with their knowledge, participation and contribution."
The first ForMath took place in 2021 with the participation of eight companies mainly from the IT field. With the funds raised as a result of the competition, 65 math videos were localized, which are now available to all students, parents and teachers on the Armenian-language platform of Khan Academy.