Ներկայացվող հետազոտությունն իրականացվել է 2022 թ․ հոկտեմբեր – 2023 թ. ապրիլ ժամանակահատվածում «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից ԱՄՆ պետդեպարտամենտի դաշնային դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում։ Հետազոտությունում առաջ է քաշվել կանխադրույթ-վարկած այն մասին, որ, աշխարհաքաղաքական իրողություններով, սոցիալ-տնտեսական վիճակով և ազգային-մշակութային առանձնահատկություններով պայմանավորված, ՀՀ-ում առցանց կրթության պատկերը խճանկարային է։ Այդ խճանկարը մենք դիտարկել ենք մակրո- և միկրոմակարդկային տեսանկյուններից և ըստ դրանց առաջ քաշել 2 տրամախաչվող հետազոտական հարցադրումներ.
1. Դասապրոցեսի կազմակերպման ինչպիսի՞ փոփոխություններ և ուսուցչի ու սովորողի ո՞ր կարողունակությունների զարգացումը կնպաստեն ՀՀ-ում առցանց կրթության կայացմանը։
2. Կրթության ոլորտի ո՞ր բարեփոխումներն են ՀՀ-ում առցանց կրթության կայացման տեսանկյունից առավել հրատապ։
2020 թ․ սկզբին ՀՀ կրթական համակարգ առցանց ուսումնառության ֆորսմաժորային «ներխուժման» պատճառով իրավիճակահեն կանխակալությունը բացառելու և իրական ընդհանուր համատեքստը փաստելու և փաստարկելու համար մենք կատարեցինք նկարագրական հետազոտություն (ՆՀ)՝ 4 շահառու կողմերի (ուսուցիչներ, սովորողներ, ծնողներ, կրթության կազմակերպիչներ) հասանելի ընտրանքների հետ արտածական հարցման հիման վրա, որի նպատակներն էին՝
1. տալ առցանց և առկա ԳՏՃՄ կրթության իրականացման ընդհանուր համեմատական նկարագիրը 2 բաղադրիչներով՝ բովանդակային պատկերի և ուսումնական գործընթացի կազմակերպման (գծապատկեր 1).
Գծապատկեր 1
- բացահայտել առկա և առցանց կրթության դրական և բացասական ընկալումները.
- անցկացնել քննարկումներ 3 թիրախային խմբերի (այսուհետ՝ ԹԽ) հետ (ծնողները և կրթության կազմակերպիչներն այս փուլում միավորվեցին ընդհանուր խմբում). որպես փաստարկային նյութ ԹԽ քննարկումները միավորել ենք հարցաշարերի «Հավելյալ դիտարկումների» հետ.
- վարել 8 հարցազրույցներ (ՀԶ) առցանց ուսումնառության տարատեսակ փորձառություն ունեցող ուսուցիչների և աշակերտների հետ։
Կառուցվածքային առումով վերլուծությունը բաժանված է ենթամասերի՝ ըստ դուրս բերված վկայությունների առավելապես դեպի միկրոմակարդակ և մակրոմակարդակ ուղղվածության։ ՆՀ ուշագրավ վկայություններով պայմանավորված՝ կարևորվեց նաև ծնողավարության դիտարկումը (տե՛ս գծապատկեր 2)։ Այդ կառուցվածքից որոշակի շեղում պետք է համարել ծնողավարության մարտահրավերներին և հեռանկարներին հակիրճ անդրադարձը՝ հիմնականում, բայց ոչ բացառապես առցանց կրթության համատեքստում։
Գծապատկեր 2
ԹԽ ձևաչափով հավաքված տվյալները վկայում են, որ՝
- ծնողների շրջանում առցանց կրթությունից «անբավարարվածության» և առկա կրթությունից «բավարարվածության»՝ շատ երկրներում գերակշռող տրամադրությունները Հայաստանում ծայրահեղացված են.
- ծնողների գերակշիռ մասը կողմնորոշված չէ իր գործառույթների/դերերի հարցում թե՛ առկա և թե՛ առցանց ուսումնառության դեպքում.
- ծնողների ճնշող մեծամասնությունը զավակների ուսումնառության մեջ իր ներգրավվածությունն ընկալում է առավելապես իբրև «արտաքին վերահսկողություն».
- ծնողները քիչ են կարևորում ուսումնառության բովանդակային/ճանաչողական կողմը.
- ծնողներից շատերը, չափազանցնելով խնամք տանելու իրենց դերը, առցանց կրթության հանդեպ ունեն բացարձակ մերժողական վերաբերմունք՝ այն ապրիորի արդարացնելով զավակի հանդեպ հոգատարությամբ։
Համադրելով ծնողավարության ոլորտում կուտակված առաջատար փորձը և դրա դրսևորումները ՀՀ-ում՝ մենք եզրակացրել ենք, որ ՀՀ-ում առցանց կրթության հեռանկարները մեծապես կախված են այդ փորձն ուսումնասիրելուց, մեր սոցիալ-մշակութային միջավայրում տեղայնացնելուց և ծնողավարության կարողությունների համակողմանի զարգացման գործընթացից։
Մանկավարժական կարողությունների քննարկումը ներառում է առկա և առցանց ուսումնառության համեմատություն՝
1. գնահատման գործընթացում,
2. ուսուցման «ուժեղ» և «թույլ» կողմերի տեսանկյունից։
Գնահատման՝ բոլոր առումներով անկյունաքարային խնդիրը բացահայտեց հենց այդ գործառույթի գլխավոր իրականացնողների՝ ուսուցիչների կողմից այդ հասկացության թյուրընկալումների բավականին խճճված կծիկ։
Հավաքված տվյալները թույլ են տալիս եզրակացնել, որ մասնագիտական զարգացման տեսանկյունից՝
- գնահատումը, մասնավորապես ԳՏՃՄ առարկաների ուսուցման, ՀՀ հանրակրթության «թույլ» կողմն է թե՛ առկա, թե՛ առցանց ուսումնառության ձևերում, և այդ հանգամանքն առավել մարտահրավերային է դառնում իր չգիտակցված լինելու պատճառով.
- առկա ուսուցման դեպքում ուսուցչի դասավանդման թույլ կողմ հանդիսացող բաղադրիչների հարաբերականորեն սակավ քանակը վկայում է առցանց ձևաչափում ուսուցչի կողմից իր իսկ մասնագիտական կարողությունների հանդեպ անվստահության աճի և ոչ թե առկա ուսուցման դեպքում անվստահության բացակայության մասին.
- անհետաձգելի հրամայական է միջազգային առաջատար փորձի ուսումնասիրության, սեփական փորձառության հետադարձ վերլուծության և մենտորության ինստիտուտի ամրապնդման հեռանկարային առաջարկություններով, ինչպես նաև ուսուցչական համայնքների գործարկման միջոցով մանկավարժական մասնագիտական մասնակցային մշակույթի ձևավորումը։
Ընդհանուր առմամբ առկա ուսուցման դեպքում մոդելների իրական տարածվածության, ինչպես նաև դասավանդման լավագույն մոդելի նույնականացման և կիրառման հարցերում ուսուցիչների ավելի լավ, թեև ոչ միանշանակ ճիշտ կողմնորոշված լինելու փաստը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ուսուցիչները կարծես թե ավելի շատ արժևորել են առկա դասերի մոդելավորումը։ Իսկ առցանց ուսումնառության/ուսուցման մոդելները նրանք հիմնականում ուղղակիորեն արտարկել են առկա ձևաչափից, ինչը մեծ հաշվով ընդունելի կլիներ առկա ուսուցման նրանց մեթոդական զինանոցի հարուստ և բազմազան լինելու դեպքում։
ՈՒԳ-ի մոդելավորման տեսանկյունից ԳՏՃՄ առարկաների առանձնահատկությունները արտացոլվում են մի շարք մասնավոր եզրակացություններում, որոնք արձանագրում են առկայից առցանց ուսուցման անցնելու արդյունավետությունը ապահովող մեթոդական փնտրտուքներ։
ԳՏՃՄ առարկաների գործնական/լաբորատոր աշխատանքներն իրականացնելու առումով մարտահրավերային է այն, որ առկա դասերի դեպքում այդ աշխատանքներն անցկացվում են ավելի մեծ քանակով, քան առցանց դասերի դեպքում։ Բացի դրանից, դրանց անցկացման նշված առցանց եղանակների ցանկում շատ են այդ նպատակին չհամապատասխանող առցանց գործիքները, օրինակ՝ Word, Excel, Quizzes։
Առցանց կրթության նույնիսկ ամենակտրուկ ընդդիմախոսներն ընդունում են, որ դրա ներդրումից ի վեր՝ անցած 3 տարիների ընթացքում, գրեթե լուծվել են կապի հասանելիության և դրա բնականոն գործարկման խնդիրները։ Այսինքն՝ հիմա գնդակը ծրագրեր և ուսումնական նյութեր կազմողների և դրանց հիման վրա ուսուցում իրականացնող ուսուցիչների խաղադաշտում է։
Հետազոտությունն անվերապահորեն հաստատեց, որ այս փուլում անգամ հանրային կարծիքի մակարդակով առցանց կրթության հետագա ներկայությունը ՀՀ կրթական համակարգում ընդունում են բոլորը, և հասունացել է այդ մասնակցության ծավալները և ձևերը, այսինքն՝ համակցության ձևաչափերը պլանավորելու պահը։ Այստեղ տարբեր անվանումներով առկա և առցանց ուսումնառության համակցության առավելությունները հաստատող հետազոտությունների հիման վրա կարելի է եզրակացնել հետևյալը։
Այնքան ժամանակ, որ առցանց կրթությունը մնա մեզ համար դասի «հեռարձակում» և չնախատեսի սովորողների գլխավորապես ճանաչողական ներգրավվածություն և չտրամադրի դրա իրականացման վկայություններ, այն չի կարողանա դրսևորել իր լավագույն կողմերը, ի զորու չի լինի իրացնելու իր՝ մեզ համար չափազանց կարևոր առաքելությունը։
ԾԱՆՈՒՑՈՒՄ Առաջադրված հետազոտական հարցերի համակարգված և փաստարկված պատասխանները հնարավոր է ստանալ միայն հետազոտության ամբողջական տարբերակին ծանոթանալով։ Նույնը վերաբերում է նաև եզրակացություններին․ այն, ինչն ամբողջական տեքստում ներկայացված է 2 տասնյակի հասնող կետերով, ամփոփագրում միավորվել է 2 ամփոփ եզրակացություններում։ |
Մակրոմակարդակին ուղղված եզրակացությունների առանցքային միտքն այն է, որ՝
ՀՀ կրթությունում առցանց ուսումնառության ներկայությունը դարձել և հետայսու լինելու է այլընտրանք չունեցող իրողություն և որպես այդպիսին այն պետք է ընդունվի կրթության կառավարման բոլոր մակարդակներում և օղակներում, ինչպես նաև արտացոլվի կրթական ոլորտը կանոնակարգող ցանկացած գործընթացում և փաստաթղթում։
Միկրոմակարդակին ուղղված եզրակացությունների առանցքային միտքը հետևյալն է։
Թե՛ առցանց, թե՛ առկա կրթության դեպքում դասապրոցեսը պետք է կազմակերպել այնպես, որ դասի պլանավորումն ու կառավարումը, ուսումնական գործողությունները, ընտրված առաջադրանքները և ուսումնական գործընթացի դիտարկման/գնահատման ձևաչափերը ծառայեն ուսումնառության նպատակներն ու վերջնարդյունքներն իրականացնելու, ճանաչողական ներգրավվածություն, բովանդակային հաղորդակցում և ստեղծարար համագործակցություն ապահովելու գերնպատակներին։

Онлайн STEM-образование в Армении: вызовы и перспективы - Новости | Образовательный фонд «Айб»
Данное исследование было проведено в период с декабря 2022 года по апрель 2023 года Образовательным фондом «Айб» в рамках федеральной грантовой программы Госдепартамента США. В исследовании было выдвинуто предположение-гипотеза о том, что, будучи обусловлена геополитическими реалиями, социально-экономической ситуацией и национально-культурными особенностями, картина онлайн образования в РА носит мозаичный характер. Этот своеобразный пазл мы рассмотрели с точки зрения макро- и микроуровней и, исходя из этого, выдвинули два основных перекрестных исследовательских вопроса.
1. Какие изменения в организации урока и развитие каких компетенций учителя и учащегося будут способствовать становлению онлайн образования в РА?
2. Какие преобразования сферы образования наиболее актуальны в плане становления онлайн-обучения в РА?
Процесс исследования
Во избежание предвзятости, обусловленной ситуацией форсмажорного «вторжения» онлайн-образования в образовательную систему РА в 2020 году, и для констатации и аргументации целостного реального контекста, мы провели описательное исследование (ОИ) на основании опроса 4 сторон-бенефициаров (учителей, учащихся, родителей, организаторов обучения), целью которого было:
I. дать общее сравнительное описание реализации образовательных программ STEM-дисциплин (естественные науки, технология, инженерия и математика.) в онлайн- и офлайн-форматах в 2 аспектах: содержание и организация учебного процесса (УП) (Схема. 1);
Схема 1
2. выявить позитив и негатив в восприятии онлайн- и офлайн-образования;
3. провести обсуждения в 3 фокус-группах (далее – ФГ) (родители и организаторы обучения на данном этапе были объедены в одну группу, а данные, полученные в ходе этих обсуждений, рассмотрены в одном ряду с «Дополнительными наблюдениями» из опросников).
4. провести социологические интервью (СИ) с учащимися и учителями, имеющими разнообразный опыт онлайн-обучения.
Анализ данных исследования
Структурно анализ состоит из разделов, соответствующих вектору выявленных данных – преимущественно в сторону микро- или макроуровней. Выделение особого раздела «Родительский уход» было обусловлено примечательными данными, полученными в ходе ОИ (см. Схема 2).
Схема 2
Родительский уход: вызовы и перспективы
Данные, собранные в ходе обсуждений ФГ, свидетельствуют о том, что:
- превалирующие среди родителей во многих странах настроения «неудовлетворенности» онлайн-образованием и «удовлетворенности» образованием офлайн в Армении носят более радикальный характер;
- у большей части родителей нет четкого понимания своих функций/ролей как при онлайн-, так и при офлайн-образовании;
- подавляющая часть родителей воспринимает свою вовлеченность в обучение детей по большей мере как «внешний контроль»;
- родители недооценивают важность содержательной/познавательной стороны обучения;
- многие родители, преувеличивая свою роль «заботливого опекуна», исключительно негативно относятся к онлайн образованию, априори оправдывая подобное отношение заботой о ребенке.
Сопоставляя передовой опыт, накопленный в сфере исследования родительского ухода, и формы его проявления в РА, мы пришли к заключению, что перспективы онлайн-образования в РА в немалой степени зависят от изучения этого опыта, его адаптации к нашей социально-культурной среде и от реализации программ комплексного развития навыков родительского ухода.
Профессиональные компетенции как фактор учебного процесса
Рассмотрение педагогических компетенций включает сравнение офлайн- и онлайн-образования в аспектах:
1. применения методов и процедур оценивания;
2.  «слабых» и «сильных» сторон преподавания.
Свидетельства по практике оценивания, альфе и омеге процесса обучения, обнаружили запутанный клубок разночтений и недопонимание этого понятия именно   учителями – главными реализаторами данной функции.
Собранные данные позволяют заключить, что в аспекте профессионального развития:
- оценивание, в частности в области STEM предметов, является «слабой» стороной общего образования РА в формате как онлайн-, так и офлайн- обучения, и данное обстоятельство становится еще более серьёзным вызовом по причине своей неосознанности;
- сравнительно меньшее количество компонентов, признанных учителями «слабой стороной» своего преподавания при онлайн-обучении, свидетельствует о растущей профессиональной неуверенности учителя при переходе к онлайн-формату, а не об её отсутствии при офлайн-обучении;
- безотлагательным императивом для системы среднего образования РА является формирование профессиональной педагогической культуры посредством изучения передового международного опыта, рассмотрения и внедрения конструктивных предложений по действенному становлению института менторства и практики рефлексивного анализа собственного опыта, а также посредством организации и активизации учительских сообществ.
Моделирование учебного процесса (УП)
Данные исследования свидетельствуют, что диапазон моделей, реально используемых в офлайн-обучении, шире и разнообразнее и что учителя лучше, хоть и не всегда правильно, ориентируются в вопросах их идентификации и отбора, что позволяет сделать заключение об их внимании к моделированию офлайн-уроков.  Что касается онлайн-обучения, то его модели учителя в основном заимствуют или попросту копируют из офлайн-формата, что по большому счету было бы вполне допустимо, если бы их методический офлайн- арсенал был достаточно богат и разнообразен.
В аспекте моделирования УП особенности STEM-предметов выражаются в ряде частных заключений, констатирующих поиски методологий и методов, которые обеспечивают эффективность перехода от онлайн-обучения к обучению офлайн.
С точки зрения специфического вызова STEM-дисциплин – проведения практических/лабораторных работ – надо отметить, во-первых, то, что в онлайн-формате они в целом проводятся реже/в меньшем количестве, чем в офлайн-формате, и, во-вторых, что многие из упомянутых онлайн-инструментов их организации, например, Word, Excel, Quizzes, по сути не соответствуют обозначенной цели.
Материальное оснащение и организация учебного процесса
Даже самые строгие оппоненты онлайн-образования принимают, что за 3 года, прошедших с момента его внедрения, были почти решены проблемы, связанные с доступностью мобильной связи и её бесперебойным функционированием. То есть сейчас мяч на стороне специалистов, составляющих учебные материалы и программы, и учителей, проводящих обучение на их основании.
Планирование учебного процесса и управление им
Исследование безоговорочно подтвердило, что на данном этапе все, даже на уровне широкой общественности, понимаю и принимают необходимость последующего присутствия онлайн образования в образовательной системе РА. А это значит, что назрел момент планирования конфигурации офлайн-онлайн совмещения/гибридизации, конкретизации объемов и форм участия каждого из этих форматов в образовании в целом. На основании исследований, подтверждающих преимущества совмещения онлайн- и офлайн-образования, можно заключить следующее: до тех пор пока онлайн-образование будет оставаться для нас «трансляцией» урока, a не направит свои усилия преимущественно на познавательную вовлеченность обучающихся и, соответственно, обеспечение свидетельств её реализации, оно не сможет реализовать свои неоспоримые достоинства и выполнить ту особую миссия, которая предначертана ему в образовании РА.
Выводы и предложения
ПРИМЕЧАНИЕ
Систематизированные и аргументированные ответы на выдвинутые исследовательские вопросы можно получить лишь по ознакомлении с полным вариантом исследования. То же касается выводов: 2 десятка пунктов, предложенных в полном тексте, в резюме объединены в 2 ключевых вывода.
Ключевой вывод по макроуровню.
Присутствие онлайн-обучения в образовании РА необратимо: оно стало и будет в дальнейшем безальтернативной реальностью, и как таковая эта реальность должна быть принята на всех уровнях и во всех звеньях управления образованием, а также отражена в любом регулятивном процессе и нормативном документе в этой сфере.
Ключевой вывод по микроуровню.
Как в онлайн, так и в офлайн-формате учебный процесс на уроке должен быть организован так, чтобы его планирование и управление, используемые в его ходе учебные действия, задания и форматы контроля/оценивания служили целям обучения и реализации его конечных результатов, обеспечения познавательной вовлеченности учащихся, формирования у них компетенций содержательной коммуникации и творческого сотрудничества.